střeva

STŘEVA

Není žádným tajemstvím, že ve svém fyzickém těle cítíme emoce. Mohla by však být péče o zdraví našich střev také cestou k vnitřnímu štěstí?

Výzkumy stále častěji ukazují, jak mocné je spojení mezi mozkem a střevy.

Pokud jste slyšeli o spojitosti mezi střevem a mozkem, ale nejste si zcela jisti, co to znamená, čtěte dále a dozvíte se více.

Zdraví střev a mozek – existuje spojení?

Komunikační systém mezi vaším střevem a mozkem je známý jako spojení střevo-mozek. Náš gastrointestinální trakt (zkráceně GI trakt) se skládá z milionů neuronů.

Tyto neurony jsou spojeny s naším mozkem prostřednictvím nervů v nervovém systému, z nichž největší je bloudivý nerv. Nervus vagus je schopen vysílat signály tam a zpět mezi střevem a mozkem. Kromě neuronů obsahuje GI trakt také biliony mikrobů (bakterií), které hrají roli v imunitní funkci a zánětu. Uvolňují také chemikálie, které ovlivňují fungování našeho mozku. Například střevní bakterie produkují asi 95 % tělesné zásoby serotoninu (hormonu štěstí).

Čím dál tím více se objevují další a další výzkumy, vědci i zdravotníci začínají lépe chápat souvislost mezi trávením a způsobem našeho myšlení. To je také důvod, proč se objevuje oblast nutriční psychiatrie, která spojuje potraviny, které jíme, s naším duševním zdravím.

I když by se na všech symptomech duševního zdraví mělo pracovat se svým lékařem nebo terapeutem, péče o vaše zdraví střev může také optimalizovat vaši náladu. I když existuje mnoho způsobů jak pečovat o zdraví svých střev, zde je pět tipů jak na to:

1. Dostatečná hydratace

VODA

Voda udržuje věci v pohybu a pomáhá vašemu tělu strávit všechny různé potraviny, které každý den jíte. Navíc udržuje pravidelné pohyby střev, což je zásadní pro zdraví těch mikrobů, které hrají hlavní roli při produkci serotoninu v těle.

 

Obecným doporučením je vypít polovinu své tělesné hmotnosti vody (v uncích: I kg 35,27 uncí) každý den. Potřeby se však mohou lišit v závislosti na venkovní teplotě, cvičení a věku. Ačkoli to zní jednoduše pití dostatečného množství vody je pro většinu lidí, včetně mě, boj. Nosit s sebou láhev s vodou je jedním z nejjednodušších způsobů, jak zajistit, že budete pít dostatek vody po celý den. Chcete-li to posunout ještě o krok dále, zkuste použít brčko.

 

2. Dostatek vlákniny

VLÁKNINA

V potravinách, které jíme, jsou různé druhy vlákniny. Některé fungují jako vazebný mechanismus, který protlačuje potravu trávicím traktem a vytváří pravidelné pohyby střev. Některé působí jako prebiotika, která poskytují potravu pro střevní bakterie. Vlákninu najdete v celozrnných výrobcích, ovoci, zelenině, ořeších, luštěninách a dalších. Bez ohledu na typ potravin, které konzumujete, je důležité denně konzumovat dostatek vlákniny. Výzkum ukázal, že konzumace dostatečného množství vlákniny je spojena s rozmanitějším střevním mikrobiomem. A rozmanitější střevní mikrobiom je spojen s lepším vstřebáváním živin – lepším celkovým zdravím, včetně zdraví mozku.

 

Pokud ještě vlákninu do svého jídelníčku nezařazujete, nestresujte se. Ujistěte se, že přidáváte vlákninu postupně v průběhu několika týdnů. Přechod z konzumace malého množství vlákniny na 25 gramů denně by mohl způsobit potenciální gastrointestinální potíže, jako je nadýmání nebo křeče. Nakonec se ujistěte, že pijete hodně vody, abyste předešli zácpě, a zároveň přidejte více vlákniny.

 

3. Konzumace široké škály rostlinných zdrojů

Low carb nízkosacharidová dieta

Pokud jde o váš jídelníček, pestrost je kořením života. Jíst stravu bohatou na ovoce a zeleninu může zajistit, že splníte své potřeby mikroživin.

Jedna studie zjistila, že ti, kteří konzumovali více než 30 různých rostlin týdně, měli rozmanitější střevní bakterie než ti, kteří jedli 10 nebo méně. Pokud to zní náročně, může to být jednodušší, než si myslíte.

Při přípravě jídel myslete na další ovoce a zeleninu, které můžete přidat, jako je ovoce na ovesné vločky nebo restovaná zelenina s těstovinami. Vyzkoušejte přípravu jídla se sezónním ovocem a zeleninou, nebo se snažte při nákupu potravin vybrat produkt, který jste ještě nezkoušeli. Kromě toho, pokud se rozhodnete pro svačiny na rostlinné bázi, jako jsou mix ořechů, zelenina a humus nebo ovoce s jogurtem, může vám to pomoci završit váš den.

 

4. Cvičení a zdraví MIKROBIOMU

CVIČENÍ

Věda říká, že cvičení přispívá ke zdravým střevům.

Stručně řečeno, většina bakterií v našem střevě má symbiotický vztah s našimi těly, což znamená, že podporují tělesné funkce a naše těla podporují zdraví a růst těchto mikroorganismů. Produkují vitamíny, mastné kyseliny a aminokyseliny, které se používají pro věci, jako je imunitní funkce, trávení, regulace nálady a další.

Pravidelné cvičení urychluje proces, zvyšuje různé druhy mikrobiálních druhů ve střevě a podporuje růst bakterií. Stále více výzkumů naznačuje, že cvičení skutečně podporuje rozmanitý střevní mikrobiom.

 

5. Fermentované výrobky

FERMENTOVANÉ POTRAVINY

Fermentované potraviny, jako je jogurt, kefír, kimchi a kysané zelí, poskytují dobré bakterie pro vaše střeva, což je užitečné pro udržení rozmanitého střevního mikrobiomu. Rozmanitý střevní mikrobiom může znamenat zdravější spojení střeva a mozku, produkci serotoninu atd.  V jedné studii vědci zjistili, že u jedinců, kteří konzumovali kysané zelí po dobu šesti týdnů, se zlepšily příznaky syndromu dráždivého tračníku (IBS), jako je nadýmání a plynatost. Navíc se zlepšilo složení střevního mikrobiomu. Chcete-li využít výhod fermentovaných potravin, snažte se je začlenit do svých každodenních jídel. Zkuste tacos, saláty nebo svá oblíbená jídla doplnit kysaným zelím nebo kimchi, nebo vyměňte svůj běžný jogurt za probiotický kokosový nebo bílý odtučněný jogurt.